Yeni Koronavirus Hastalığında (COVID-19) Kişisel Koruyucu Ekipmanların Doğru Kullanımı: Maske

Koronavirüsler (CoV); insanlar, kuşlar ve diğer memeliler arasında yaygın olarak bulunan ve solunum, enterik, hepatik ve nörolojik hastalıklara neden olan zarflı RNA virüsleridir. Soğuk algınlığı gibi toplumda yaygın görülen, kendi kendini sınırlayan hafif enfeksiyon tablolarından Orta Doğu Solunum Sendromu (Middle East Respiratory Syndrome, MERS) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS) gibi daha ciddi enfeksiyon tablolarına neden olabilen coronavirüs ailesinin yedinci üyesidir.

“Kültür’de Beslenme Günleri-III Yaşam Döngüsünde Beslenme: Metabolik Sendrom ve Probiyotikler Sempozyumu”

Koronavirüs, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından tüm dünyada hızla yayılmaya başladı. Hastalığın dünya genelinde can almasının ardından uzmanlar bağışıklığı güçlü tutmak adına çeşitli uyarılarda bulundu. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde (İKÜ) düzenlenen “Yaşam Döngüsünde Beslenme: Metabolik Sendrom ve Probiyotikler Sempozyumu”nda probiyotikler ve bağışıklığın önemi ele alındı. İKÜ Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gürhan Raif Çiftçioğlu, hastalığa yakalanmadan önlem alınması gerektiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Gürhan Çiftçioğlu "Avrupa Birliği COST Projesi 2. Yönetim Komitesi Toplantısı"nda Türkiye'yi Temsil Etti

İstanbul Kültür Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Gürhan Çiftçioğlu, 6-8 Kasım tarihleri arasında Kopenhag’da gerçekleştirilen CA18105 numaralı "Avrupa Birliği COST Projesi 2. Yönetim Komitesi Toplantısı"na Türkiye’yi temsilen katıldı.

Dünya Kalp Günü

Sağlık Bilimleri Fakültesi, 30 Eylül Pazartesi günü Ataköy yerleşkesi arka bahçede “Dünya Kalp Günü” isimli etkinlik düzenledi. Hemşirelik Bölümü önderliği, Beslenme ve Diyetetik Bölümü ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü paydaşlığında gerçekleştirilen etkinlikte; İKÜ öğrencilerine ve çalışanlarına kalp sağlığının önemi hakkında farkındalık kazandırmak amaçlandı.

“Çocuk Beslenmesinde Çözüm Odaklı Yaklaşımlar” Sempozyumu

Sağlıklı beslenme; bebek, çocuk ve anne sağlığına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, bulaşıcı olmayan hastalık risklerinin azalmasına ve beklenen yaşam süresinin uzamasına katkı sağlamaktadır. Çocuklar yetersiz beslenmenin yol açtığı, çoğu etkili bir şekilde önlenebilen veya tedavi edilebilen pek çok hastalığa maruz kalabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre çocuk ölümlerinin %45’i yetersiz beslenme ile ilişkiliyken, öte yandan okul çağı çocuk ve adölesanlarda obezite son 40 yılda 10 kat artış göstermiştir. 

Beslenme ve Diyetetik Alanında Kariyer Yolculuğu Etkinliği Gerçekleştirildi

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından 16 Kasım 2018 Cuma günü "Beslenme ve Diyetetik Alanında Kariyer Yolculuğu" etkinliği düzenlendi. Bu yıl birincisi gerçekleştirilen etkinlikte farklı alanlarında deneyim sahibi diyetisyenler, çalışma hayatlarındaki tecrübelerini öğrencilerimizle paylaştı.

Çocuk ve Beslenme Etkinliği Gerçekleştirildi

İstanbul Kültür Üniversitesi Sağlıklı Beslenme Kulübü ile Çocuk Çalışmaları Kültür Kulübü işbirliğinde 15 Kasım Perşembe günü "Çocuk ve Beslenme Etkinliği" düzenlendi. Basın Ekspres yerleşkesi Konferans Salonu’nda 15.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilen etkinlik kapsamında öğrencilere, çocuğa yönelik sağlıklı besin seçimi konusunda farklı bir bakış açısı ve yaklaşım kazandırmak amaçlandı.

“Prof. Dr. Türkan Saylan ve Lepra Mücadelesi”

Beslenme ve Diyetetik Bölümü, 11 Nisan Çarşamba günü Şirinevler yerleşkesi C Blok konferans salonunda “Prof. Dr. Türkan Saylan ve Lepra Mücadelesi” başlıklı panel düzenledi.

Cüzzamla Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Prof. Dr. Türkan Saylan ve ekibinin halk sağlığı açısından Lepra mücadelesini ve deneyimlerini öğretim üyeleri ve öğrencilerimizle paylaştı.